Bill Gates'ten Alzheimer Tedavisi İçin Rekor Bağış - HABER ZAMANI

HABER ZAMANI

Önemli Haberler, İlginç İçerikler,

Son Haberler

Home Top Ad

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

19 Kasım 2017 Pazar

Bill Gates'ten Alzheimer Tedavisi İçin Rekor Bağış

Sadece İngiltere'de Alzheimer hastalığı bulunan 520.000'den fazla kişi var. Bunama belirtisinin en yaygın nedeni ve şu anda bilinen bir tedavi yok.

Ancak Bill Gates bunu değiştirmeye hazırlanıyor.

CNN'e "Özel bir röportajda bir çözüm olduğuna inanıyorum" dedi.
Aloheim Alzheimer'in adını almış olan Alzheimer, proteinlerin beyinde birikmesine ve "plaklar" ya da "takma" olarak bilinen yapıları oluşturmasına neden olan fiziksel bir hastalıktır.

Bu, sinir hücrelerinin birbirlerine bilgi aktarmak için kullandıkları bağlantıları engeller. Yavaş yavaş, bu sinir hücrelerinin ölmesine ve beyin dokusunun kaybına neden olur.

Sonuçta anıların, kişiliklerin ve nihayetinde temel beyin fonksiyonlarının kaybı olur.

Bu, Gates'in karşılaştığı ilk bulaşıcı olmayan hastalık olacaktır. Dementia Discovery Fund olarak bilinen özel bir kamu araştırma ortaklığına kendi parasından 50 milyon dolarlık (38 milyon sterline) yatırım yapmaya hazırlanıyor.Gates, "Ailemdeki birkaç erkek de dahil olmak üzere bu hastalığa kapılan yakınlarım var" dedi. Gates şöyle devam etti: "Bu yüzden ne kadar zor olduğunu gördüm, bu benim tek motivasyonum değil, ama kesinlikle beni içine çekti."

Gates'in çabası, durum için bir takım etkili tedavilerin geliştirilmesine yön verebilir. CNN'e göre, Alzheimer hastaları için 400'ün üzerinde uyuşturucu denemesi yapılmış ancak şu ana kadar etkili sonuç henüz elde edilemedi.

Bununla birlikte, son beş yılda araştırmacılar, beynin daha fazlasını inceleyebilecekleri bir   görüntüleme teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji, blokajlara neden olan amiloid ve tau proteinlerini görmeye kadar yardımcı oluyor.

Bill ve Melinda Gates Vakfı eşbaşkanı, "Bilimin ve inovasyonun zaman içindeki zorlu problemlerin çoğunu çözeceğine büyük bir inancım var" dedi.


kaynak: mirror.co.uk
tercüme: haber.zamanı.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Pages