Hapşuruğun Menzili 7,5mt - HABER ZAMANI

HABER ZAMANI

Önemli Haberler, İlginç İçerikler,

Son Haberler

Home Top Ad

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

7 Kasım 2017 Salı

Hapşuruğun Menzili 7,5mt

Kış aylarının gelmesi ile birlikte, çoğu insanın önümüzdeki birkaç ay içinde soğuk algınlığı ile mücadele etmek zorunda kalma ihtimali var.

Fakat uzmanlara göre maruziyetinizi en aza indirgemek ve sevdiklerinizin de hasta olmamasını sağlamak için alabileceğiniz adımlar var.

Hapşırma veya doğrudan temas ile yayılmış 200'den fazla farklı gripvirüsü var.


Hapşırma vücudunuzu tahriş eden maddeleri boğazdan veya burnunuzdan atma yoludur.100 mil hızla tepki verebilen havanın istem dışı sürtünmesi, bakteri ve viral enfeksiyonların yayılması için yaygın bir yöntemdir.

Güçlü bir hapşırık 40.000 damlacık içerir ve burun yolundan 25 metreden yaklaşık 100.000 mikrop gönderebilir.

İstenmeyen bir hapşırma özellikle sinir bozucu olabilir.

Bir doktor olan Dr Henderson, derin nefes almanın, nefesinizi tutmanın ve on dakikaya kadar saymanın veya burnunun köprüsünü birkaç saniye hafifçe sıkabileceğiniPopüler inanca rağmen, gözlerini açarak hapşırmanın da mümkün olduğunu açıkladı.

"Hapşırık refleksi, tipik olarak göz kapakları da dahil olmak üzere vücudun bir çok farklı kas ve kas grubunun kasılmasını gerektirir" diyen doktor doktor, dekonjestan yağ markası Olbas ile çalıştığını açıkladı.

Fakat çoğumuz gözlerimizi kapatmasına rağmen, gözlerindeki hapşırmanın imkânsız olduğuna dair yaygın inanç var ama endişelenmeyin, açık kalırlarsa olağandışı bir şey olmaz. "

Burun tıkanıklığı hissi, vücudun bağışıklık sistemi virüsü savuşturmaya çalışırken burun yollarının iltihabından kaynaklanır.Bu iltihaplanma, bağışıklık hücrelerinin gripvirüsünün bulunduğu yere hareket etmesini ister ve böylece virüs parçacıklarını fiziksel olarak imha edebilir ve süpürür.

Vücut virüsü ele geçirdiğinde burun kan damarları şişer ve kalın burun mukusu üretir ve burun tıkandıkça tıkanır.

Dr. Henderson, "Kış hızla yaklaşırken, grip veya soğuk algınlığına yakalandığımızda çoğumuz kendimizi yıpranmış ve sıkışmış buluyor.


Gripten kaçınmanın en iyi yolu, elleri sıcak su ve sabunla yıkamak ve havlu veya ev eşyalarını, bardak gibi, soğuk algınlığı olan biriyle paylaşmamak olur.

"Virüsle temasa girdiğinde, gözlerinize veya burnunuza dokunmaktan kaçınmanız gerekir - vücudu bu şekilde enfekte edebilir. İyi beslenme ve uyku da d sağlıklı ve iyi hissetmenizi sağlayabilir. "

Gripten kurtulmanın  bir diğer yolu, bol sıvı tüketmek  ve dinlenmektir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Pages