Maden İşçilerine Şok: Para Cezası ! - HABER ZAMANI

HABER ZAMANI

Önemli Haberler, İlginç İçerikler,

Son Haberler

Home Top Ad

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

8 Kasım 2017 Çarşamba

Maden İşçilerine Şok: Para Cezası !

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun  özelleştirilmesinin yolunu açan torba yasa tasarımını protesto etmek için "madeni terk etmeme" eylemini yürüten işçilere karşı bir dilekçe sunuldu. Yasadışı eyleme katıldıkları gerekçesiyle 944 TL idari para cezası verileceği belirtildi.

TTK'nın çeşitli kuruluşlarındada çalışan yaklaşık 2 bin işçi, Parlamentonun Planlama ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen yasanın 58. maddesine tepki göstermek için madenini terk etmemek için harekete geçti. Madenciler, maddenin değiştirileceği duyurusunu takiben 21 ssat süren eylemi durdurdu.
Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesine Dair Kanun'un "Yasadışı grev ve lokavt ihlali" nin 70. maddesinde, çeşitli kuruluşlarda Personel Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen duyuruda TTK Genel Müdürlüğü,eyleme katılan işöilere 944 lira idari parac cesası uygulanacağını duyurdu.

İlgili ajans tarafından bu eylem için hazırlanan ve yönetim kurulunda yayınlanan yazıya göre, 6 Kasım'da saat 24.00-08.00 arasındaki vardiyaların çalışanlarının yasa dışı grev nedeniyle madenden çıkmadıkları tespit edildi denildi. Yasadışı grev ve eylemlere katılan işçilerin çalışmadığı dönemlerde ücret ve haftalık tatil ücreti ödemeyeceği ve işverene, yasadışı grev ve eylemler nedeniyle maruz kaldığı zararlar nedeniyle işçi örgütleri veya emekçileri tarafından telafi edileceği tutanakta belirtildi .

Sendika: Karar uygulanmaz dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Pages